Smuldr gæren i kærnemælken og rør gæren ud.
Tilsæt æg, rørsukker og vaniljesukker.
Tilsæt hvedemel lidt efter lidt skiftevis med små skiver af det bløde smør. Pisk gerne dejen på røremaskinen, inden den bliver alt for sej.
Dejen skal ende med at slippe skålen, når du rører. Den skal være spændstig, glat og fedtet.
Lad dejen stå og hæve i ca. 30 minutter.
Slå nu dejen sammen og form 20 boller, som du sætter på to bageplader med bagepapir.
Lad bollerne hæve til dobbelt størrelse (ca. 30-45 minutter) og form derefter et hul i midten af bollen, hvor du fylder vaniljecreme i med en ske. Mængden af vaniljecreme passer nøjagtig til de tyve boller, så hold øje med mængden, når du fylder i, så du har til alle dine boller.
Pensl bollerne med æg og bag dem i ovnen ved 250 grader varmluft i ca. 7-8 minutter. Hold øje med dem, da du bager på høje grader, og det kan variere fra ovn til ovn, hvor lang tid bollerne skal have.
Lad bollerne køle af og pynt så med mørk chokolade, som du smelter i en skål (eller i mikroovnen, hvis du har sådan en), fylder på en lille pose, hvori du klipper et lille hul i i det ene hjørne og sprøjter på bollerne rundt om cremen.