Menu
Kryddersalt

Kryddersalt med fennikel og morgenfrue

Kryddersalt med fennikel og morgenfrue

Kryddersalt med fennikel og morgenfrue kan laves lige nu af tørret fennikel og tørrede morgenfrueblade. Det er en lækker kryddersalt med en unik smag og et smukt, afdæmpet udseende, der lige tilfører retten det lille ekstra.

Der skal kryddersalt til, og når haven er gået i vinterhi, må man gribe til tørrede ting i stedet. Måske har du også tørret blomsterblade og krydderurter, urter, svampe og bær?

Alle disse tørrede ting, kan du anvende i dine hjemmelavede kryddersalte hele vinteren, og jeg synes, det er enormt lækkert at spise salt med blomster i vintermørket. Og så er det sjovt at lave.

Nem kryddersalt med tørrede ingredienser

Denne kryddersalt med fennikel og morgenfrue laver du med tørrede fennikelfrø og tørrede morgenfrueblade. Hvis du ikke selv har tørret disse i løbet af sommeren kan begge del købes eller bestilles i helsekostbutikker – og for fennikelfrøenes vedkommende i alle supermarkeder.

Og måske er du nu inspireret til, hvad du skal dyrke i din have næste år og sørge for at tørre i løbet af sommeren?

Under alle omstændigheder er denne kryddersalt med fennikel og morgenfrue noget nær den nemmeste kryddersalt at lave selv.

Fennikelsalt med morgenfrue

Sådan laver du din egen kryddersalt med fennikel og morgenfrue

  • 100 g groft havsalt eller en god flagesalt
  • 1,5 spsk. tørrede fennikelfrø
  • 2 spsk. tørrede morgenfrueblade

Dette er den nemmeste kryddersalt at lave, da alle ingredienserne er tørre ingredienser. Det betyder, at saltet ikke skal stå til tørre efterfølgende.

Bland salt, blomsterblade og fennikelfrø sammen i en minihakker og kør i en minuts tid, så nogle af fennikelfrøene bliver knust og afgiver smag til saltet.

Hæld kryddersaltet på glas og brug det til at krydre en god bøf, kylling, lammekølle, fisk eller grøntsager, inden de ryger i ovnen eller mens de steger på panden. Du kan også anvende kryddersaltet i marinader eller dressinger.

Hæld og lidt i en skål til spisebordet til brug efter smag på din aftensmad eller frokost.

God fornøjelse!

Kryddersalt med fennikel og morgenfrue

Kryddersalt med fennikel og morgenfrue

Om forfatteren

Trine er freelance-skribent og blogger med en passion for æstetik, det gode liv, litteratur og bevidst nærvær.

Ingen kommentarer

    Læg en kommentar